Sběrné místo baterií a akumulátorů
Specializujeme se na práci s bateriemi, ať už jejich repase a nebo prodej baterií a akumulátorů. Ano, na prodejně prodáváme množství i poměrně speciálních baterií, které v širokém okolí téměř nikdo nenabízí nebo je alespoň nedrží běžně skladem. Nedílnou součástí je i následná péče o ekologickou likvidaci vysloužilých baterií a akumulátorů. Ty jsou nebezpečným odpadem, který nepatří na skládky. Naše prodejna je místem zpětného odběru použitých baterií a akumulátorů ve spolupráci s kolektivním systémem zpětného odběru starých baterií a akumulátorů společnosti ecobat.
Přímo na prodejně v Chrudimi máme zelený sběrný box, kam lze zdarma vyhodit použité baterie a akumulátory. Je na úrovni pultu, hned naproti vstupním dveřím. Nabíjecí články NiMH, NiCd, Li-Ion, Li-Po, LiFePo4, olověné baterie a další akumulátory přijímáme také, ale z bezpečnostních důvodů je skladujeme ve speciálních kontejnerech k tomu určených a veřejně nepřístupných.
Bezplatně u nás můžete odevzdat:
- primární (nenabíjecí) baterie (zinkouhlíkové, zinkochloridové, alkalické, lithiové)
- primární knoflíkové baterie
- nabíjecí akumulátory NiCd, NiMH, lithiové (Li-Ion, Li-Po, LiFePo4)
- nabíjecí akumulátory z mobilních telefonů, videokamer, hraček,...
- nabíjecí olověné baterie („gelovky“, autobaterie)
- nabíjecí baterie od AKU nářadí, notebooků a dalších spotřebičů
Odevzdání baterií k recyklaci je zdarma a není podmíněno nákupem.
Co se s bateriemi děje po odevzdání
Odevzdané baterie a akumulátory zde skladujeme po krátkou dobu, než je k ekologickému zpracování odveze svoz společnosti ecobat. Na třídící lince dojde k roztřídění článků dle technologie. Pokud je baterie v nějakém pouzdře, je třeba ji rozebrat na články a oddělit obal, který se následně též ekologicky zpracuje.
Následně po roztřídění na jednotlivé technologie dochází k převozu do specialiovaných továren. Právě tam dojde na vlastní finální zpracování. Některé technologie se zpracují v ČR, další v zahraničí. Během tohoto kroku finálního zpracování se z baterií získá zpět podstatné množství důležitých surovin. Získané suroviny jsou využity na výrobu nových výrobků.
Pouze přibližně 1 % vybraných baterií končí ve spalovně. A to baterie, které jsou zničené nebo je nelze identifikovat.
Zdůrazňujeme, že vyřazené Li-Ion články 18650 ze starých baterií předáváme výhradně k ekologické likvidaci společnosti ecobat, s níž smluvně spolupracujeme. A to bez výjimek.
Třídit baterie má smysl
Výtěžnost odborné recyklace použitých baterií se zvyšuje. Dle informací společnosti ecobat se například zpracováním 100kg baterií zpět získá přibližně 65kg kovonosných surovin. Především zinek, nikl, ocel, olovo, mangan, měď, v menší míře také kobalt, kadmium, stříbro a lithium. Pro představu - za rok 2017 se dle údajů společnosti ecobat podařilo k ekologické likvidaci vybrat 512 tun použitých baterií. Při uváděné 65% výtěžnosti recyklace se tímto způsobem znovu zužitkovalo přibližně 332,8 tun kovonosných surovin a to je obrovské množství materiálu a dobrá zpráva pro přírodu.
Plasty a papír vytříděné během zpracování čeká též recyklace.